Fundacja Rozwój i Edukacja - Aktualności

Start

Od dnia 06.07.2015 r. ruszyło zadanie publiczne zlecone Fundacji przez Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu pn. „Realizacja działań w zakresie integracji społecznej osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń opieki społecznej uczestniczących w Programie Aktywizacja i Integracja w 2015 roku”, które skierowane jest do osób bezrobotnych, bez prawa do zasiłku, dla których ustalono profil pomocy III oraz zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myśliborzu. Zadanie będzie zrealizowane w okresie 25.06.2016 – 24.08.2015 dla 37 os. – mieszkańców miasta i gminy Myślibórz (10 os.), miasta i gminy Dębno (10 os.), miasta i gminy Barlinek (10 os.), gminy Nowogródek Pomorski (7 os.)

Każdy z uczestników otrzyma 80 godzin wsparcia w tym:

• Grupowe poradnictwo specjalistyczne (40 godz.),
  • Warsztaty trenerskie (24 godz.),
  • Grupy wsparcia (16 godz.),
  • Indywidualny Harmonogram Działań dla każdego uczestnika

Celem głównym zadaniajest kompleksowe wsparcie 37 osób bezrobotnych, zarejestrowanych
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myśliborzu, oddalonych od rynku pracy służące wzmocnieniu kompetencji i postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym
i zawodowym w terminie od 25.06.2015 do 24.08.2015.

Uczestnicy projektu należeć będą do jednej z poniższych grup:

-          objęte w OPS kontraktem socjalnym,

-          długotrwale bezrobotne,

-          bez doświadczenia zawodowego,

-          z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej.

Uczestnicy borykają się z problemami psychologicznymi dotyczącymi ich aktywności społeczno - zawodowej. Zakłada się, iż grupowe poradnictwo psychologiczne wpłynie na postawy uczestników, w szczególności na zniwelowanie barier psychologicznych, podniesienie kompetencji życiowych, umiejętności społeczno - zawodowych, poprawę relacji z innymi, wzmocnienie komunikacji interpersonalnej i pewności siebie. Ponadto poradnictwo psychologiczne ma na celu wypracowanie sposobów radzenia sobie z sytuacją pozostawania bez pracy, pomoc w rozwiązywaniu problemów osobistych i rodzinnych, zmotywowanie do aktywnej postawy w celu powrotu do życia społecznego i na rynek pracy.

Celem głównym zadania jest : Kompleksowe wsparcie 37 osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myśliborzu, oddalonych od rynku pracy, służące wzmocnieniu kompetencji i postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym w terminie od 25.06.2015 do 24.08.2015.

Cele szczegółowe zadania są następujące:

1.    Kształtowanie aktywnej postawy w życiu społecznym i zawodowym.
  2.    Zmniejszenie barier społecznych i zawodowych, utrudniających powrót do aktywności zawodowej.
  3.    Wzmocnienie/pobudzenie motywacji do działania i skutecznej realizacji celów zawodowych.
  4.    Wzmocnienie/rozwinięcie aktywności i samodzielności życiowej i społecznej.
  5.    Wzrost poziomu umiejętności skutecznego poruszania się po rynku pracy, przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, prowadzenia rozmów
        z pracodawcą.
  6.    Wzrost umiejętności i kompetencji społecznych.
  7.    Wzmocnienie prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym.
  8.    Przywrócenie zdolności do podjęcia aktywności zawodowej.
  9.    Nabycie umiejętności w środowisku pracy.

Cele zadania publicznego zostaną zrealizowane za pomocą kompleksowego wsparcia uczestników projektu w postaci:

1. Stworzenie dla każdego uczestnika/czki Indywidualnego Harmonogramu Działań, uwzględniającego równoległy udział w pracach społecznie użytecznych.

2. Zorganizowania dla każdego uczestnika łącznie następujących trzech form pomocy:

-    grupowe poradnictwo specjalistyczne - 40godz./grupa, nie więcej, niż 5 godzin tygodniowo na grupę, realizowane w okresie 2 miesięcy),

-    warsztaty trenerskie - 24 godz./grupa, nie więcej, niż 3 godziny tygodniowo na grupę, realizowane w okresie 2 miesięcy),

-    grupy wsparcia - 16 godz./grupa, nie więcej, niż 2 godziny tygodniowo na grupę, realizowane w okresie 2 miesięcy).

3. Zrealizowanie grupowego poradnictwa specjalistycznego obejmującego następujące zagadnienia: identyfikacja barier na drodze do zatrudnienia, metody aktywnego poszukiwania pracy, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, rozmowa z pracodawcą, negocjacje.

4. Zrealizowanie warsztatów trenerskich obejmujących następujące zagadnienia: charakterystyka umiejętności i cech osobowościowych, diagnoza potencjału zawodowego, komunikacja, asertywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem.

5. Celem grup wsparcia będzie skonfrontowanie własnych problemów społecznych i zawodowych z problemami innych osób, znajdujących się w podobnym położeniu, dzielenie się doświadczeniami w pokonywaniu trudności związanych z dezaktywizacją zawodową, budowanie poczucia wartości wśród uczestników, poszukiwanie wspólnych rozwiązań problemu.

6. Efektem pracy z uczestnikami będzie sporządzenie dla każdego/ej uczestnika/czki pisemnej oceny rezultatów udzielonego wsparcia oraz opinii zawierającej rekomendację dla pracowników PUP i OPS biorących udział w realizacji PAI, co do dalszych kierunków pracy z poszczególnymi uczestnikami/czkami PAI.

Zajęcia odbywają się w czterech miejscowościach według określonego harmonogramu.

(harmonogram do pobrania w zakładce druki do pobrania )